SCRAPBOOKING - PIERWSZE KROKI

      Chcesz zacząć swoją przygodę ze scrapbookingiem albo samodzielnie wykonać miły upominek dla bliskiej osoby i nie wiesz od czego zacząć? W tym wpisie przedstawiam podstawowe i najbardziej istotne informacje dla początkującego scrapera.

1. Niezbędne materiały i kilka słów o nich


  • Papier bazowy - podstawa na której tworzymy cały nasz projekt. Możemy skorzystać z gotowych baz do kartek okolicznościowych i albumów, dostępnych w różnych rozmiarach i kształtach albo stworzyć bazę samodzielnie. Za bazę może posłużyć zwykły papier, papier wizytówkowy lub tektura introligatorska. Należy pamiętać, że baza musi być na tyle sztywna, aby mogła udźwignąć całą kompozycję, ale nie zbyt sztywna, ponieważ będzie pękać przy zginaniu. Optymalna gramatura papieru bazowego to 200-250g. Albumy najładniej prezentują się wykonane na tekturze, jeśli jednak wykonujemy bazę samodzielnie, należy pamiętać o późniejszym zbindowaniu albumu.


  • Papier ozdobny - służy do ozdobienia bazy. W sklepach jest bardzo duży wybór papierów do scrapbookingu o przeróżnej tematyce. Najpopularniejsze rozmiary to 15x15cm i 30,5x30,5cm. Ceny wahają się od kilku do nawet kilkunastu złotych za arkusz. Kiedy kupimy już kilka arkuszy warto zaopatrzyć się w teczkę, w której będziemy trzymać papier.


  • Mata samoregenerująca - wykonujemy na niej nasze scrapbookowe projekty, nie niszcząc przy tym blatu stołu czy biurka. Takie maty są najczęściej wyposażone w podziałkę co znacznie ułatwia pracę.


  • Linijka metalowa - dużo lepsza od plastikowej ponieważ nie wyszczerbia się podczas użytkowania.


  • Narzędzia tnące - skalpel, nożyk do tapet, nożyczki - do cięcia papieru najlepszy jest skalpel (dużo ostrzejszy i bardziej precyzyjny niż nożyk). Nożyczki mogą być zwykłe lub z ozdobnym wzorkiem. Najważniejsze jednak żeby były ostre. Na początek wystarczą dwie pary zwykłych nożyczek, większe do wycinania dużych elementów i mniejsze do precyzyjnego wycinania detali.


  • Materiały klejące - klej, taśma dwustronna, kostka 3D - jednym z lepszych klejów jest klej Magic z precyzyjną końcówką, dobrze znany wszystkim scraperom. Tani, mocny, łatwo się nakłada, po wyschnięciu jest bezbarwny a po przyklejeniu elementu mamy jeszcze chwilkę na ewentualne poprawki zanim klej zaschnie. Jeśli jednak nałożymy go zbyt dużo może rozmiękczać papier, co powoduje brzydkie falowanie. Taśma dwustronna (dostępna o różnych szerokościach) jest bardzo wygodna w użytkowaniu ale należy pamiętać, że jest bardzo mocna i po przyklejeniu nie pozwala już na żadne poprawki. Kostka 3D nadaje naszej pracy efekt trójwymiaru. Dzięki niej możemy przyklejać elementy w pewnej odległości od bazy. Dostępne kostki mają różne wysokości. 


  • Dziurkacze - można wyróżnić brzegowe, narożnikowe, kołowe oraz punktowe. Na początek najlepiej zaopatrzyć się w dziurkacz brzegowy z uniwersalnym wzorem. Z doświadczenia wiem, że to właśnie z niego korzysta się najczęściej.


2. Drogie gadżety ułatwiające życie i czym je zastapić

  • Trymer - urządzenie do dokładnego i szybkiego cięcia papieru. Trymer jest niezbędny jeśli zajmujemy się scrapbookingiem na większą skale. Jeśli scrapujemy tylko okazjonalnie w zupełności wystarczy nam skalpel i metalowa linijka. 


  • Bigownica - najczęściej połączona z trymerem. Umożliwia tworzenie rowka, dzięki któremu możemy łatwiej zaginać papier. Jeśli nie posiadamy bigownicy możemy skorzystać z linijki i wypisanego długopisu, pilniczka do paznokci, szydełka bądź noża (wierzchnia strona ostrza). Nasze narzędzie powinno pozostawić po sobie wgnieciony rowek ale nie może być zbyt ostre żeby nie przeciąć papieru.


  • Bindownica - urządzenie do łączenia kart za pomocą grzbietu. Gotowe bazy są już zbindowane, jednak przy bindowanym boku pozostaje nam pasek odcinający się od całości pracy. Aby tego uniknąć możemy zdecydować się na stworzenie bazy samodzielnie, musimy tylko pamiętać o jej późniejszym zbindowaniu. Nie musimy od razu kupować bindownicy. Możemy popytać w lokalnych punktach ksero o bindowanie z grzbietem drutowym (w takich punktach bindują najczęściej grzbietem plastikowym, który nie jest zbyt elegancki). Warto też zaznaczyć jakiej grubości są nasze karty. Niestety nie każdy punkt ksero jest zaopatrzony w bindownice do której  zmieszczą się karty o grubości 1mm i więcej. Z pomocą przychodzą nam również zakłady introligatorskie. Nie jest ich tak dużo jak punktów ksero, jeśli jednak już jakiś znajdziemy, możemy być pewni, że będzie bardzo dobrze wyposażony. Jeśli nie znajdziemy miejsca w którym moglibyśmy zbindować nasz projekt, możemy samodzielnie w poszczególnych kartach zrobić dziurki dziurkaczem i połączyć karty specjalnymi kółkami, sprężyną czy wstążkami. Alternatywą do tradycyjnego bindowania jest stworzenie bazy z bindowaniem metodą hidden hinge. Jak krok po kroku wykonać taką bazę przedstawiam TUTAJ.


  • Maszyna tnąco-wytłączająca - służy do wycinania i wytłaczania wzorów na różnego rodzaju materiałach. Oprócz samej maszynki potrzebne są jeszcze wykrojniki oraz płytki do wytłaczania. Nie jest to produkt niezbędny, dlatego zamiast wydawać fortunę na maszynę i wykrojniki, możemy własnoręcznie narysować lub wydrukować interesujący nas wzór i precyzyjnie go wyciąć. Jeśli natomiast interesuje nas wytłaczanie, możemy zaopatrzyć się w karbownicę do papieru (dostępne są różne wzory) lub kupić już gotowy tłoczony papier. 

3. Najczęściej popełniane błędy

  • Krzywe cięcie - pamiętajmy o tym aby papier przycinać dokładnie i równo. Czasem zdarza się, że linia cięcia jest krzywa lub poszarpana co bardzo rzuca się w oczy i nie wygląda dobrze. Co innego, jeśli taki był zamysł naszego projektu i cała kompozycja jest utrzymana w tej konwencji.


  • Niedokładne klejenie - klej ma to do siebie, że jeśli nałożymy go zbyt dużo będzie rozmiękczać papier, co powoduje brzydkie falowanie. Lubi też wyciekać i brudzić. Ponadto nierównomierne nałożenie warstwy kleju sprawi, że papier będzie się odkształcać w miejscach gdzie kleju jest zbyt dużo lub pozostawił tzw. gluty. Ale to wcale nie znaczy, że mamy zupełnie zrezygnować z kleju. Po prostu musimy być ostrożni. Problemy może nam również sprawić taśma dwustronna. Jest bardzo mocna, dlatego trzeba uważać by przez przypadek nie przytknąć jej w niepożądane miejsce. Używając taśmy należy obkleić dokładnie cały arkusz aby uniknąć powstających baniek powietrza w "pustych" miejscach. Jednak najczęstszym błędem dotyczącym zarówno kleju jak i taśmy dwustronnej jest zapominanie o brzegach. Zwracajmy uwagę czy nasz materiał klejący jest położony możliwie najbliżej krawędzi. W ten sposób unikniemy odstających rogów i podnoszących się brzegów papieru.


  • Łączenie kolorów - tworząc scrapbookowy projekt bardzo ważne jest, aby użyte kolory do siebie pasowały. Tylko w ten sposób  unikniemy niezamierzonego efektu chaosu w naszych pracach. Jeśli masz problem z łączeniem kolorów lub szukasz inspiracji polecam zajrzeć TUTAJ


  • Brak równowagi - potrzeba sporego wyczucia by nie przesadzić z ilością ozdób i dodatków. Jeśli będzie ich za mało nasza kompozycja będzie smutna i bez wyrazu, jeśli zbyt dużo, może sprawiać wrażenie ciężkiej i przeładowanej. Najważniejsze, aby główny element naszego projektu był widoczny i nikt nie miał wątpliwości, że to on jest najważniejszy.


  • Ozdabianie a bindowanie - tworząc album bardzo często zapominamy, że później należy go zbindować. Pojawia się wtedy duży problem, jeśli przy bindowanym brzegu znajdują się większe ozdoby, ponieważ karta może się nie zmieścić do bindownicy i nie będzie się dało zrobić dziurek. Dlatego należy pamiętać, aby przy ozdabianiu zostawić odpowiednio duży margines na włożenie karty do bindownicy. Osobiście uważam, że najlepiej jest zbindować karty po oklejeniu ozdobnym papierem a dopiero później przyklejać ozdoby.


  • Pomalowane paznokcie - lakier do paznokci zostawia kolorowe smugi, których nie da się usunąć. Dlatego jeśli masz pomalowane paznokcie, zwracaj uwagę, żeby przez przypadek nie przeciągnąć nimi po swojej pracy.


  • Nadgorliwość i pośpiech - najwięksi wrogowie każdego rodzaju rękodzieła. Zawsze skupiaj się na swojej pracy, bądź dokładny i szczegółowy. Nigdy nie rób nic z pamięci i najważniejsze - 10 razy pomyśl, zanim utniesz.  


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz